Факултетска басна – професионална оријентација – Милан Куриџа

Опростите, да ли је овдје Центар за професионалну оријентацију?
Да, а ви сте?
Ја сам медо средњошколац. Дошао сам да ме посавјетујете који факултет да упишем и да ми предложите посао који би био одговарајући мом физичком и менталном стању.
Дошли сте на право мјесто. Убацићемо ваше податке у нашу апликацију, па да видимо. Тако. Значи, четврти разред, просјечна оцјена два мање, више изостанака него присуствовања настави, физички јак, коефицијент интелигенције 60. Имамо за вас приједлог да завршите приватни саобраћајни факултет и послије тога будете лежећи полицајац. На приватном саобраћајном факултету добијете најбоље знање за дипломираног лежећег полицајца. И врста посла вам сигурно одговара. Ви сте читаву зиму у зимском сну, а остатак године лежите под крушком, па би било лоше да почнете напорно радити послије толико одмарања.
Хвала вам, али ја ипак не бих ишао тим путем. Лежећи полицајац нема перспективу, а ја сам знате амбициозан, желио бих да напредујем.
У том случају је добро да завршите приватни факултет било којег смјера. Смјер није ни важан на приватном факултету, јер на сваком од факултета стекнете исту количину и врсту знања. Шта год да студирате, на крају знате исто. Онда тако онеспособљени најбоље одговарате за државну службу. То је посао сродан оним способностима које сте стекли на факултету. Радно вријеме је од 7 до 15. У читавој фирми раде двојица – тројица магараца за све остале, а медвједи, гмизавци и кокошке не раде него размишљају и предлажу магарцима шта да раде. Дакле медо, приватни факултет за било шта и државна служба. Ту ће твоја креативност доћи до изражаја, а можеш и напредовати према радним резултатима.
Милан Куриџа